Check availability

Anton Florian

 

 

The hotel is located directly in the left wing of the Valtice State Castle and offers a unique opportunity to experience the atmosphere of living in the castle, enjoy cycling around or visit for a drink in the famous Wine Salon, which is located here. Anton Florian is thus an ideal starting point for relaxation in the beautiful surroundings of South Moravia.

The castle, including the landscape and buildings in the area, belongs to the whole of the Lednice-Valtice area and is such an important monument that it wasincluded in the UNESCO World Heritage List.

The hotel offers a range of services to make your cycling and cultural activities easier in the wine region. Recharge your batteries with various trips around the area!

rooms

Dvoulůžkový pokoj Exclusive

Cozy, modern with a historic touch, these are Exclusive rooms designed for demanding clients. The rooms are equipped with comfortable and convenient furniture, for a perfect rest in the castle.

Jednolůžkový pokoj Standard

Komfortní jednolůžkový pokoj typu Standard pro vás zajistí pohodlný odpočinek po aktivním dni. Pokoj byl zrekonstruován před čtyřmi lety a je vhodné pro každého, kdo chce okusit atmosféru památky UNESCO.


Dvoulůžkový pokoj Standard

Cozy and comfortable standard double rooms will ensure you a perfect rest for both shorter and longer periods.

Třílůžkový pokoj Standard

Komfortní třílůžkové pokoje typu Standard pro vás zajistí pohodlný odpočinek po aktivním dni. Pokoje byly zrekonstruovány před čtyřmi lety a jsou vhodné pro každého, kdo chce okusit atmosféru památky UNESCO.

Dvoulůžkový pokoj Economy

Practical, cozy and well equipped, such are our Economy double rooms, suitable for various occasions, such as business trips, last minute decisions or spontaneous trips.

Čtyřlůžkový pokoj Economy

Comfortable quadruple rooms with two separate bedrooms ideal for families with children.

Dvoulůžkový pokoj Tourist

Practical and well-equipped double rooms Tourist, suitable for undemanding clients who want to soak up the castle atmosphere at the best price. Rooms are located on the first floor of the hotel.

Třílůžkový pokoj Tourist

Prakticky vybavené třílůžkové pokoje Tourist, vhodné pro nenáročné klienty, kteří chtějí nasát zámeckou atmosféru za tu nejlepší cenu.  Pokoje se nachází v prvním patře hotelu a těší se na svoji rekonstrukci v moderním zámeckém stylu.

Čtyřlůžkový pokoj Tourist

Prakticky vybavené čtyřlůžkové pokoje Tourist, vhodné pro nenáročné klienty, kteří chtějí nasát zámeckou atmosféru za tu nejlepší cenu.  Pokoje se nachází v prvním patře hotelu a těší se na svoji rekonstrukci v moderním zámeckém stylu.
Logo Restaurace Zlatá terasa 

Taste South Moravia in our stylish restaurant!We believe that you will be happy to return to us..

We specialize in traditional Central European dishes in a modern light finish. Meals are prepared with an emphasis on quality and fresh ingredients according to the possibilities of Czech origin. Our sommelier will recommend great wines from Moravia and abroad to the menu.

Zámecky hotel

Eventy a Společenské akce - Hotel Anton Florian, ale také další unikátní prostory v celém areálu Zámku Valtice je možné využít k pořádání všech vašich společenských akcí. Dokážeme uspořádat velké společenské události, akce nebo svatby, ale postaráme se rádi i o menší rodinnou oslavu. Zámecké prostředí dodá vašim akcí nezapomenutelný šmrnc.

 
 

 

Aktivity na kole i pěšky - Jižní Morava nabízí bezpočet možností jak strávit svoji dovolenou aktivně a užít si přitom vše co Jižní Morava nabízí. 

Speciálně pro cyklistické výlety je ideální využít širokou a výborně značenou siť cyklostezek, která důmyslně spojuje nejkrásnější objekty Lednicko-valtického areálu. Je napojena i na dálkové trasy (Greenways, Eurovelo) a propojena s Rakouskem tematickým souborem tras zaměřeným na rod Liechtensteinů pro pěší i cyklisty.